Budujemy markę twoją, tak jak swoją ...
projektowanie stron internetowych - co warto o nim wiedzieć

Projektowanie stron internetowych - co warto o nim wiedzieć

Aby zrozumieć to, czym jest projektowanie stron, warto przyjrzeć się bliżej temu, jak właściwie strona WWW jest zbudowana i jak funkcjonuje w internetowym otoczeniu. Pierwszą rzeczą, której potrzebuje witryna, jest oczywiście domena, czyli nazwa wraz z rozszerzeniem. Na kolejnym etapie określa się cele strony – to bardzo ważne, ponieważ podporządkowana jest im architektura danej witryny. Stworzenie strony nie jest możliwe bez odpowiednio przygotowanego i dopasowanego do potrzeb docelowej grupy odbiorców projektu graficznego. Każda strona internetowa potrzebuje również narzędzi, które umożliwiają nawigację, czyli poruszanie się po niej. Strona powinna być również, a może nawet przede wszystkim jak najlepiej widoczna w internetowym gąszczu.

Nazwa strony – co warto o niej wiedzieć ?

Nazwa strony internetowej jest jak nazwa firmy. Teoretycznie nie ma żadnego wpływu na naszą pracę, ale w praktyce może się przekładać na osiągane wyniki. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim wybór domeny nigdy nie jest łatwy. Często świat internetowych adresów porównuje się do rynku rzeczywistych nieruchomości – istnieją zarówno bardzo tanie, jak i bardzo drogie. Najlepiej wyjaśnić sobie to na prostym przykładzie. Powiedzmy, że na polskim rynku funkcjonuje kilkaset firm zajmujących się kamieniarstwem. Większość z nich zapewne ma swoje strony internetowe, których nazwy w jakiś sposób nawiązują do tego rodzaju działalności, kamieni itd. Jednak te najbardziej trafne, jak na przykład „kamieniarz.pl” są już najczęściej zajęte. Część z nich wykupiona może być przez firmy handlujące domenami. Nie bez znaczenia jest również długość nazwy i łatwość jej zapamiętania przez internautów.

Do czego służy strona internetowa firmy i organizacji ?

Projektowanie stron internetowych nie może obyć się bez wiedzy na temat tego, do czego strona będzie służyć właścicielowi. Możliwości jest tu wiele. Witryna może mieć po prostu charakter informacyjny i służyć komunikacji firmy z klientami. Może odgrywać również rolę reklamy przyciągającej uwagę potencjalnych klientów do towarów i usług oferowanych przez dane przedsiębiorstwo. Wiele stron to po prostu sklepy internetowe, których funkcjonowanie różni się od sposobu działania sklepów stacjonarnych jedynie tym, że obsługa klienta jest zautomatyzowana. Istnieją też strony, których jedynym celem jest wspieranie innych witryn w uzyskaniu lepszej widoczności. W praktyce duża ilość internetowych witryn pełni wszystkie te funkcje w różnych proporcjach, w zależności od zasadniczego przeznaczenia.

Architektura różnych rodzajów stron różni się w znacznym stopniu. Tak na przykład strona o charakterze informacyjny zazwyczaj nie będzie mieć wielu podstron, a na najbardziej widocznych pozycjach pojawiać się będą informacje najistotniejsze, czy najbardziej aktualne. Strona o charakterze reklamowym powinna być skonstruowana w taki sposób, by zachęcić zainteresowane osoby do kontaktu z firmą, czy zapoznania się z ofertą. Tworzenie tego rodzaju stron daje bardzo duże pole do popisu dla kreatywności, a z drugiej strony jest bardzo trudne i wymaga wiedzy z pogranicza programowania, marketingu i psychologii. Najbardziej skomplikowane są natomiast sklepy internetowe. Wyzwaniem w ich przypadku jest zapewnienie klientom możliwości łatwego poruszania się w gąszczu podstron i kategorii.

Projekt graficzny i dopasowanie strony do potrzeb odbiorców

Architektura strony to jedno. Jednak aby strona mogła powstać, konieczne jest również stworzenie jej projektu graficznego. Wbrew pozorom nie jest to praca łatwa. Wystarczy przyjrzeć się kilkunastu przypadkowym stronom WWW, żeby zobaczyć, że niektóre z nich są zaprojektowane lepiej, a inne gorzej. Wygląd strony, a także jej czytelność są istotnymi czynnikami, które przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania internautów. Wejście na stronę to nie wszystko. Ważne jest również, żeby odwiedzający został na niej dłużej i skierował się tam, gdzie powinien. Dobry projekt graficzny może sprawić, że strona wyda się przyjazna, interesująca, zabawna, albo po prostu estetyczna – wszystko to może zachęcić użytkownika do pozostania na niej.

Bardzo istotne jest również dopasowanie projektu graficznego do potrzeb i preferencji docelowej grupy odbiorców. Tutaj również najłatwiej będzie odwołać się do przykładów. Strona przedsiębiorstwa zajmującego się świadczeniem usług związanych z doradztwem prawnym i biznesowym powinna być zaprojektowana tak, by stwarzać wrażenie jak największego profesjonalizmu i powagi. Wygląd witryny firmy zajmującej się nowatorskimi technologiami powinien być nowoczesny, a strona prywatnego przedszkola musi zachęcać nie tylko rodziców, ale również dzieci. Przedstawione przykłady to oczywiście uproszenia. Stworzenie projektu graficznego strony w taki sposób, by odpowiadał wymaganiom docelowym użytkownikom to bardzo skomplikowane zadanie, które często powierza się wyspecjalizowanym twórcom.

Narzędzia analityczne – skąd wiadomo, czy strona faktycznie działa?

Bardzo ważne w procesie tworzenia witryny internetowej jest upewnienie się, że działa ona dokładnie tak, jak powinna. Co to jednak znaczy, że strona działa? Są dwie odpowiedzi na to pytanie. Strona WWW działa, kiedy wszystkie jej elementy od strony technicznej współpracują ze sobą tak, jak należy i nie pojawiają się żadne błędy. Powinna również działać możliwie szybko. Sprawdzenie tego jest tym trudniejsze, im strona ma bardziej skomplikowaną architekturę. Niezależnie od skomplikowania strony, upewnienie się, że działa ona prawidłowo od strony technicznej jest tu łatwiejszym z dwóch zadań.

Drugim z nich, a jednocześnie drugą odpowiedzią na wcześniej zadane pytanie jest to, czy strona osiąga zakładany cel. Jak to sprawdzić. Istnieją różnorodne narzędzia analityczne, które pozwalają na śledzenie tego, w jaki sposób internauci poruszają się po stronie. Aby korzystając z nich odnieść korzyść, należy jednak wiedzieć dokładnie, czego się od danej witryny wymaga. Najczęściej jest to dojście przez internautę od strony głównej do właściwej podstrony i wykonanie tam określonego działania, na przykład zakupu, albo kontaktu. Dzięki narzędziom analitycznym można określić, skąd klienci wchodzą na stronę, na co zwracają uwagę, czemu się przyglądają i jak długo, jak poruszają się po stronie i w jaki sposób ją opuszczają. Tak wiedza pozwala na wprowadzenie zmian, które zwiększają szansę na osiągnięcie zakładanego efektu.

Nawigacja na stronie internetowej

Zasadniczo im strona jest bardziej skomplikowana, tym potrzebuje lepszej nawigacji. Dzięki temu internauci „nie zgubią się” i łatwo będą mogli odnaleźć to, co mamy im do zaproponowania. Istnieje kilka rodzajów nawigacji i warto wykorzystywać je wszystkie. Najczęściej stosuje się nawigację przy pomocy menu, które ma kilka odmian. Powinno być ono umieszczone w górnej części strony, często – choć nie zawsze – po lewej stronie. Innym rodzajem nawigacji jest wewnętrzna wyszukiwarka, która pozwala odnaleźć określone frazy w obrębie strony. Uzupełnieniem jest nawigacja przy pomocy breadcrumbs, która sprawdza się zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych.

Działania SEO i SEM – jak zapewnić stronie popularność?

Nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana strona nie przyniesie żadnego efektu, jeżeli nie będzie widoczna. Podstawowym narzędziem, którego dziś używamy do wyszukiwania informacji w sieci, jest wyszukiwarka Google. Za jej pośrednictwem odbywa się zdecydowana większość internetowego ruchu na świecie. Nie należy się dziwić, że pozycja w wynikach wyszukiwania Google i wykorzystanie innych, oferowanych przez nią możliwości są dziś najważniejszymi czynnikami przekładającymi się na widoczność strony w internecie. Integralną częścią projektowania stron są działania SEO, których celem jest uzyskanie jak najwyższej pozycji na liście wyników wyszukiwania i SEM, które wiążą się z możliwościami, jakie daje reklama w wyszukiwarkach.

Optymalizacja kodu strony internetowej

Tym, co decyduje o pozycji strony w wynikach wyszukiwania, są algorytmy Google, czyli skomplikowane programy, które oceniają każdą indeksowaną stronę, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Jednym z nich jest dopasowanie kodu strony do wymagań wyszukiwarki, czyli właśnie optymalizacja. Jest to jeden z ważniejszych powodów, dla których wykonanie strony powinno być zawsze powierzone specjalistom.

Przygotowanie strony dla potrzeb różnych typów urządzeń

W dzisiejszych czasach znacznie zmieniła się struktura tego, w jaki sposób korzysta się z Internetu. Jeszcze jakiś czas temu podstawowym sposobem było przeglądanie stron internetowych przy pomocy przeglądarki w komputerze. Dzisiaj coraz większą rolę odgrywają urządzenia mobilne jak smartfony i tablety. Dlatego ważne jest również zaprojektowanie wersji mobilnej strony. Popularność tych urządzeń spowodowała, że duże znaczenie ma również możliwość skorzystania z zasobów strony przy pomocy aplikacji. Coraz częściej w ten sposób działają sklepy internetowe.

Wokół strony internetowej – o czym jeszcze nie można zapomnieć?

Osiągnięcie przy pomocy strony internetowej zakładanego celu jest możliwe tylko wtedy, jeżeli naszej witrynie zapewni się odpowiednie otoczenie. Dzisiaj szczególną rolę odgrywają zwłaszcza media społecznościowe. Obecność firmy w tych właśnie miejscach tworzy sieć połączeń, która koncentruje się wokół strony i kieruje do niej ludzi. Dzięki temu, że w Internecie istnieją różne platformy komunikacji, staje się on podobny do rzeczywistego życia, co w jakiś sposób wyjaśnia twierdzenie, które pojawiło się na początku. Obecność w Internecie jest konieczna do zaistnienia w prawdziwym życiu, ponieważ sieć już dawno jest jego integralną częścią.

Podsumowanie

Jak widać odpowiednie zaprojektowanie strony internetowej nie należy do prostych czynności. Dobry projektant przewiduje nie tylko wizualną część strony tworząc projekt zgodny z oczekiwaniami klienta. Musi przewidzieć również przyszły target strony internetowej jak i docelową grupę klientów do jakiej będzie trafiać potencjalny odbiór. Strony internetowe w dzisiejszych czasach to skomplikowane mechanizmy zapewniające profesjonalne zaplecza wyposażone w szereg narzędzi diagnostycznych. Tylko wyspecjalizowani twórcy są w stanie wyselekcjonować najpotrzebniejsze funkcje zapewniając najwyższy poziom optymalizacji. Profesjonaliści potrafią zaprojektować nowoczesną i przyjazną stronę internetową która zapewnia oczekiwany efekt i precyzyjnie trafia w docelową grupę. Jak widać nie jest to proste zadanie dlatego projektowanie stron internetowych pozostawiamy zawsze w rękach profesjonalistów!

AGENCJA REKLAMOWA

Kompleksowa obsługa reklamowa dla twojej firmy,
teraz wszystko w jednym miejscu!

Marketing internetowy oraz reklama stacjonarna to podstawa działania każdej firmy, nasza agencja od wielu lat działa na rynku reklamowym zapewniając wszystkim klientom usługi na najwyższym poziomie. Wdrażamy niestandardowe rozwiązania poszerzając perspektywy reklamowe naszych klientów, analizujemy postępy konkurencji oraz dobieramy właściwą strategie reklamową.

Najczęściej obsługiwane miasta:

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Kościerzyna, Kartuzy, Tczew, Malbork, Władysławowo, Puck, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Wejherowo, Słupsk, Bydgoszcz, Toruń, Koszalin, Olsztyn , Chojnice, Kołobrzeg.

Godziny otwarcia:

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z działem obsługi w wyznaczonych godzinach pracy biura. Istnieje możliwość umówienia spotkania w innym terminie po uprzednim kontakcie telefonicznym.

798 - 139 - 039 biuro@lersen.pl
PonWtŚrdCzwPtSob
9:00 - 21:00

NEWSLETTER

Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz

Regulamin i politykę prywatności
ZAINSPIRUJ SIĘ NA:
SOCIAL MEDIA
Agencja reklamy "LERSEN" - Copyright 2018