Budujemy markę twoją, tak jak swoją ...
projektowanie stron internetowych - responsive web design

Projektowanie stron internetowych - responsive web design

W czasach kiedy nie było responsywnych stron poruszanie się po internecie za pomocą elektronicznych urządzeń mobilnych było znacznie utrudnione. Dawne mobilne strony nie odzwierciedlały ich faktycznego wyglądu oraz nie wyświetlały wszystkich informacji zawartych na stronie. W większości nie zawierały one również grafik, ponieważ ich stosowanie znacząco wydłużało czas ładowania strony a ich dopasowanie do naszych odbiorników pozostawiało wiele do życzenia pod względem wyszukiwania informacji. Powodowało to że strony internetowe były przeglądane głównie za pomocą komputerów stacjonarnych. Problem ten został szybko dostrzeżony przez światowych programistów, którzy stworzyli technologię zmieniającą styl oraz sposób tworzenia stron internetowych. Stworzyli oni technologię RDW czyli responsive web design, która zagościła na stałe na polskim rynku w 2010 roku zmieniając oblicze internetu.

Jak działa responsive web design w stronach i aplikacjach ?

Technologia RWD opiera się w głównej mierze na dostosowaniu aplikacji i stron internetowych do wielkości poszczególnych ekranów wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych(mowa tu o takich urządzeniach jak telefony lub tablety oraz mniejsze przenośne komputery typu mac). Zmiana rozdzielczości okna przeglądarki powoduje zmianę szerokości oraz układu poszczególnych elementów na stronie internetowej. Wykonując projekt responsywny należy uwzględnić wielkości urządzeń oraz elementy, które będą pomijane przy mniejszym wyświetlaczu tak by strona była dalej czytelna oraz nie gubiła wartościowych treści. Najczęstszym elementem z jakich rezygnuje się podczas tworzenia responsywnych stron są grafiki, które są wykorzystywane jako ozdobniki desktopowych stron internetowych.

Proces tworzenia responsywnej strony internetowej

Proces tworzenia responsywnej strony jak i aplikacji należy zacząć od przygotowania projektu w najniższej rozdzielczości. Stopniowo zwiększając rozdzielczość ukazując dodatkowe elementy oraz kolejne sekcje strony. Bardziej doświadczeni programiści mogą zaczynać kodowanie od rozdzielczości przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych analogicznie ukrywając poszczególne sekcje wraz ze zmniejszaniem okna przeglądarki. Technika pisania responsywnych stron jest już tak powszechna, że stała się niezbędnym elementem wykorzystywanym w procesie ich tworzenia. Było to przyczyną powstania wielu narzędzi, wspomagających i ułatwiających tworzenie profesjonalnych responsywnych stron internetowych.

Podczas wykonywania projektów możemy chociażby skorzystać z różnego rodzaju bibliotek takich jak np. bootstrap, które generują podział stron na responsywne kolumny. Dodatkową cechą takich bibliotek jest spójność działania we wszystkich popularnych przeglądarkach takich jak google chrom, opera, safari czy internet explorer edge. Biblioteki te uwzględniają również wcześniejsze wersje tych przeglądarek zapewniając prawidłowe wyświetlanie wszystkich elementów w poszczególnych rozdzielczościach. Doświadczeni koderzy w niektórych sytuacjach mogą zdecydować się na nie wykorzystywanie bibliotek w projekcie celem zwiększenia wydajności stron. W takich przypadkach do określenia responsywności stosuje się regułę media query pisząc kod w CSS(tak napisany kod zapewnia maksymalną wydajności nie obciążając przeglądarki podczas renderowania). Należy wówczas pamiętać o sprawdzaniu kompatybilności z poszczególnymi przeglądarkami.

Czemu to takie ważne ?

Rozwój trendów związanych z używaniem urządzeń mobilnych wymusił drastyczne zmiany w technice projektowania stron internetowych. Według przeprowadzanych analiz ponad 80% ruchu sieciowego odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych takich jak telefony czy tablety. Urządzenia te zapewniają swobodne użytkowanie niezależenie od miejsca w którym się znajdujemy oraz od celu w jakim wykorzystujemy dane urządzenie.

Nie dostosowanie strony internetowej do wszelkich urządzeń mobilnych zamyka nam dojście do szerokiego grona klientów co w konsekwencji przekłada się na mniejszą liczbę pozyskanych zleceń. Należy zwrócić uwagę także na fakt, że technologia Responsive web design daje możliwość osiągnięcia wyższych wyników wyszukiwania w przeglądarce internetowej google.

Kolejnym ważnym atutem dla którego warto zainwestować w responsywną stronę internetową jest oszczędność. Wyobraźmy sobie sytuację, że posiadamy layout strony przygotowany pod urządzenia stacjonarne w tym momencie trafienie do użytkowników korzystających z telefonów wymagać będzie stworzenia odrębnej wersji strony dostosowanej tylko do urządzeń mobilnych. Następnym problemem w takiej stronie będzie administracja, wyobraźmy sobie sytuację że chcemy wprowadzić jakieś zmiany. Trzy odrębne wersje tej samej strony spowodują konieczność uaktualnienia zmian w każdym projekcie z osobna. Przełoży się to na dodatkową stratę czasu co w konsekwencji zmniejszy czas który mogli byśmy poświecić na pracę. Więc odpowiednie przygotowanie responsywnej strony internetowej wydaje się rozsądnym rozwiązaniem takiego problemu zawczasu, dostosowując projekt do wszystkich urządzeń jednocześnie. W dłuższej perspektywie czasu przełoży się to na oszczędności i dodatkowe przychody dla naszej firmy.

Komu zlecić stworzenie responsywnej strony ?

Obecnie na rynku istnieje wiele agencji reklamowych posiadających w swojej ofercie projektowanie stron internetowych. W głównej mierze oferują one tworzenie responsywnych stron internetowych za pomocą powstałych do tego narzędzi takich jak cms czy wordpress, które oferują gotowe responsywne szablony pod projekty stron internetowych.

Zastosowanie takich szablonów jest szczególnie zalecane dla stron na których będzie dochodziło do częstych zmian treści, grafik czy artykułów. Takie narzędzia znacząco ułatwiają nanoszenie zmian dla tego są one udostępnianie klientom by mogli oni samodzielnie aktualizować swoją witrynę internetową. Jednak nie każda strona internetowa powinna posiadać zaplecze cms.

Dla mniejszych stron o zazwyczaj stałej treści warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, które nie będą bez potrzeby obciążały naszej strony, przez osłabienie jej wydajności oraz zmniejszania prędkości ładowania danych. Jednym ze sposobów na optymalizację strony jest rezygnacja z zaplecza cms na rzecz usług świadczonych przez administratora strony. Może on dokonywać zmian bezpośrednio w kodzie strony internetowej bez generowania niepotrzebnych zapytań do baz danych. Dodatkowo agencje reklamowe dla swoich klientów często oferują kilka bezpłatnych edycji strony w ciągu roku jest to na ogół opcja wliczona w cenę takiego projektu. W tym przypadku zastosowanie prostszych rozwiązań okazuje się skuteczniejsze pod względem optymalizacji oraz przyszłego pozycjonowania naszej strony internetowej.

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy w zaprojektowaniu responsywnego layoutu strony internetowej zajrzyj do naszego działu kontakt. Wykonujemy projekty indywidualne oparte na sprawdzonych rozwiązaniach, zapewniamy pełną optymalizację i administrację naszych projektów.

Podsumowanie


Rozwój technologiczny postępuje w każdej dziedzinie wprowadzając nie odwracalne zmiany. Taka sytuacja miała miejsce również w wirtualnym świecie. Zmieniające się trendy z biegiem czasu wyparły część stron i aplikacji działających na komputerach stacjonarnych na korzyść urządzeń mobilnych. Postęp w dziedzinie teleinformatycznej zapoczątkował erę responsywnych stron internetowych dostosowanych do użytkowania w różnych rozdzielczościach. Technologia RWD wprowadziła możliwość skalowania strony internetowej, która dostosowuje się do rozdzielczości każdego urządzenia. Responsive web design zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy oraz wyższy indeks strony w wynikach wyszukiwania. Zastosowanie takich rozwiązań stało się niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w walce o przyciągnięcie uwagi i zadowolenie klienta.

AGENCJA REKLAMOWA

Kompleksowa obsługa reklamowa dla twojej firmy,
teraz wszystko w jednym miejscu!

Marketing internetowy oraz reklama stacjonarna to podstawa działania każdej firmy, nasza agencja od wielu lat działa na rynku reklamowym zapewniając wszystkim klientom usługi na najwyższym poziomie. Wdrażamy niestandardowe rozwiązania poszerzając perspektywy reklamowe naszych klientów, analizujemy postępy konkurencji oraz dobieramy właściwą strategie reklamową.

Najczęściej obsługiwane miasta:

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Kościerzyna, Kartuzy, Tczew, Malbork, Władysławowo, Puck, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Wejherowo, Słupsk, Bydgoszcz, Toruń, Koszalin, Olsztyn , Chojnice, Kołobrzeg.

Godziny otwarcia:

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z działem obsługi w wyznaczonych godzinach pracy biura. Istnieje możliwość umówienia spotkania w innym terminie po uprzednim kontakcie telefonicznym.

798 - 139 - 039 biuro@lersen.pl
PonWtŚrdCzwPtSob
9:00 - 21:00

NEWSLETTER

Zapisując się na nasz newsletter akceptujesz

Regulamin i politykę prywatności
ZAINSPIRUJ SIĘ NA:
SOCIAL MEDIA
Agencja reklamy "LERSEN" - Copyright 2018